2013 m. rugpjūčio 19 d., pirmadienis

Prabėgus 10 mėnesių III: mokslas

Taigi trečioji ciklo dalis. Šioje apžvelgsiu, kaip man sekasi su magistriniu darbu ir ką dar veikiu su mokslu.
Kitos ciklo dalys:
I dalis: gyvenimas
II dalis: studijos

Jau kažkadaise minėjau, kad tik įstojus universitetan kalbėjau su Uffe Gråe Jørgensen dėl galimybės, kad jis būtų mano magistrinio vadovas. Jis iškart sutiko. Ir įdomu tai, kad nemaža dalis studijų dalykų, kuriuos turėjau ir turėsiu, yra jo vedami. Taigi, jau nuo rudens pradėjau krapštytis prie -vaigždžių atmosferų modeliais MARCS. Tai reikalauja šiek tiek laiko, mat kodas pradėtas rašyto dar 1975 metais, Fortran kalba, yra daugiau, nei 25000 eilučių. Košmaras tikras - ten taip viskas subalamutinta, kad net žinant, kaip jis turėtų veikti, atvynioti siūlo galus beveik neįmanoma. Bet teks :) Ties šiuo konkrečiu projektu dirbam trįse - mano vadovas, viena doktorantė ir aš. Stengiamės gauti žvaigždžių atmosferų modelius su kiek įmanoma mažesne efektine temperatūra. Tame iškyla ir sunkumų, mat ties mažomis temperatūromis molekulės (kurios irgi nėra pasivaikščiojimas parke) pradeda kondensuotis ir sudaro dulkes/debesis. Visą tai mes turėsime įdėti į modelius. Tiesa, nors turiu jau per 30 puslapių magistrinio darbo, oficialiai jį pradėjau tik rugpjūčio pirmą dieną, kai pasirašėme magistrinio sutartį. Taigi, darbo tema "Synthetic spectra of cool dwarf stars" - gan platu ir lengva laviruoti. Darbo tikslai yra tokie: kiek įmanoma šaltesnių nykštukių žvaigždžių atmosferos modelių ir sintetinių spektrų skaičiavimas su ilgalaikiu tikslu gauti egzoplanetų modelius ir spektrus, bei nustatyti jų fizines ir chemines savybes. Skamba ne itin sudėtingai, bet kaip ten seksis, parodys ateitis. Magistrinio eigoje, pagal sutartį, turėčiau 3 savaites praleisti La Silla, Čilėje, atlikdamas stebėjimus. Nežinau, ar į tą įsiskaičiuoja laikas, kai jau ten buvau (tikiuosi, kad ne :) ). Galutinių gynimų deadlainas - kitų metų lapkričio pačioj pradžioj, tai laiko turiu tikrai daug :) Taip pat, vadovas tikisi, kad per tą laiką pavyks publikuoti bent kelis straipsnius apie mūsų vykdomus darbus. Laukiu nesulaukiu :)

Šią vasarą man teko gan nemažai pakeliauti. Be vasaros kurso La Palmoje dar pabuvojau ir Čilėje.
Gegužės mėnesį vadovas mane pasikvietė norėdamas paklausti, ar nenorėčiau aš keliom savaitėm važiuoti į La Silla observatoriją. Mano atsakymas, manau buvo akivaizdus. Deja, iškart susidūrėm su problema - kadangi artimiausiu metu neplanavau važiuoti už ES ribų, turėjau tik asmens tapatybės kortelę, mano paso galiojimas buvo pasibaigęs. Tad vadovas mane iškomandiravo savaitei į Lietuvą, kad pasigaminčiau pasą. Kelionės išlaidas padengė jis. Pasą pasigaminau per vieną dieną, likusį laiką praleidau su draugais :)
Taigi, liepos 4 dieną iškeliavau į Čilę. Stebėjimus atlikau vienam iš vadovo projektų - MINDSTEp programai, kurioje gravitacinio mikrolęšio metodu bandoma ieškoti egzoplanetų šalia šaltų žvaigždžių. Stebėjau su Danų 1.54m teleskopu. Taip pat buvo dar ir šalutinis projektas - stebėjau žvaigždžių spiečius, jų juodąsias skyles. Esmė - nustatyti žvaigždžių kintamumą, JS mases ir pan. Pirmos naktys buvo tragiškai prastos - labai vėjuota, debesuota ir visaip kitaip -uota, tačiau vėliau stebėjimai vyko visai sėkmingai.Laikas prabėgo ypatingai greitai, tačiau spėjau ir pasibastyti po apylinkes. Ši kelionė nusipelno atskiro įrašo su visom nuotraukom. Čia mestelsiu tik teleskopo, kuris dvi savaites buvo mano žaisliuku nuotrauką:
Teoriškai, po šios kelionės turėčiau tapti šio sezono straipsnių bendraautorium (taip mane vadovas bandė įkalbėti, nesvarbu, kad to įkalbinėjimo net nereikėjo), iš viso jie publikuoja vidutiniškai 6 straipsnius per metus. Visai neblogai, sakyčiau :)

2 komentarai: